Je týden do výplaty a my opět musíme škudlit každou korunu, protože jsme většinu svých financí utratili. Každý z nás ví, kdy a kolik peněz nám má přijít. Víte však také to, kolik peněz a za co utratíte? Mnoho z nás si ani neuvědomí, kolik vlastně dokáže utratit za jídlo, oblečení, kosmetiku, kavárny a různé blbůstky. Je to stovka ke stovce, ale jakmile začnete ztrácet kontrolu nad svými penězi a stovky se vyhoupnou na tisíce, je něco špatně.

1. Zapisujte si své výdaje

Když si budete psát, kolik a za co jste utratili, v součtu budete vědět, na čem musíte v dalším měsíci ubrat. K zapisování údajů můžete najít mnoho mobilních i počítačových aplikací, nebo si to můžete zapisovat jednoduše na papír. Je jen na vás, jaký způsob vám bude vyhovovat, důležité je však, abyste vše výdaje psali pravidelně a psali i menší útraty, protože menší útrata k menší útratě rovná se útrata větší.

2. Odkládejte si peníze

Odložte si ze své výplaty tu částku, kterou chcete ušetřit. Je na vás, jaký způsob zvolíte. Někdo utrácí více, když má své peníze na kartě, někdo naopak více, když je má v peněžence. Já osobně preferuji dva účty. Na jeden zasílám peníze, které rozhodně nechci utratit a šetřím je do budoucnosti, na tom druhém mám peníze, které si můžu dovolit za měsíc utratit. Nemějte však přehnané nároky a odkládejte jen tolik, kolik je ve vašich silách. Můžete začít na menší částce a postupně sumu zvyšovat.

3. Nenoste s sebou kreditku

Představte si situaci. Za půl hodiny máte schůzku a vy bloudíte městem. Zajdete do krámu, kde najdete drahou věc, kterou rozhodně musíte mít. Dostatečnou hotovost sice nemáte, ale máte něco jiného – kreditku. A tu věc si samozřejmě koupíte. Co by se stalo v případě, že byste u sebe tu kartu neměli? No samozřejmě si věc nekoupili a ušetřili mnoho peněz. Proto – pokud se nechystáte zrovna na velké nákupy, kreditku nechte raději doma.

4. Mějte motivaci

Chcete cestovat? Potřebujete si koupit nový mobil, nebo cokoliv jiného, ale jednoduše na to neumíte našetřit? Potřebujete motivaci. Vytiskněte si svou cílovou destinaci nebo věc, kterou chcete koupit a nalepte jí tam, kde Vám bude stále na očích. Také si můžete pořídit obálku, do které budete odkládat peníze právě na tuto věc. Určitě se vám to vyplatí.

Existuje samozřejmě mnoho dalších způsobů, jak přestat utrácet. Mi osobně se tyto osvědčily ze všeho nejvíce. Přeji tedy hodně štěstí.